15. srpna 2018

Tejpování bolavého bříška pro podporu peristaltiky, uvolnění prdíků

Kineziologické tejpování je věc proškolených odborníků (fyzioterapeutů, ergoterapeutů i některých zdravotních sester, porodních asistentek a lékařů). Já absolvovala během své práce kurz Medical Taping Concept (MTC) a tejpování využívám i doma. Proto si dovolím zveřejnit tento příspěvek. Vím, že spoustu laiků si koupí pásky v různých obchodních řetězcích a lepí co je napadne, jak je napadne nebo třeba podle poučného DVD. Vždy je nejlepší vyhledat odborníka (seznam vyškolených terapeutů naleznete zde, ale i v každé ordinaci vám jistě poradí), ale tento postup mi přijde velmi jednoduchý a zvládnutelný doma. Pokud byste si chtěli pořídit tejp, doporučuji osvědčené značky tohoto e-shopu

1. Ustřihnu tejp cca 6-8cm dlouhý (odměřím na bříšku miminka). Centimetry jsou z papírové strany tejpu vyznačené čarami. Rožky zaoblím, aby se páska netřepila. 
2-3. Odtrhnu kousek papíru na kraji (jako bych trhala normální papír, páska se během trhání nenaruší).

4-5. Nejprv nalepím na horní okraj pravé poloviny bříška miminka odtržený kousek pásky (báze). Zažehlím rukou. Báze musí být nahoře - tejp pracuje směrem k bázi - tady to je ve směru, jakým se posunuje potrava v tlustém střevě.
6. Strhnu zbytek papírku a dolepím tejp. Můžu ho mírně natáhnout (max. 10% napětí, ale nemusím vůbec - páska už je od výroby s určitým napětím, takže pokud nic nepřidám, vůbec nevadí. Procento napětí odhadnu tak, že po odlepení papírku vyzkouším natáhnout tejp na 100%, pak uberu na 50% atd.). Na závěr vše dobře zažehlím - zahladím prsty - tím uvolním teplo, které aktivuje lepidlo tejpu, aby dobře držel a byl funkční.