16. listopadu 2018

Porodní přání

Porodit tak, jak si přejete, je velký zázrak, který se rozhodně nedá naplánovat, ale jistě se dá udělat maximum pro to, aby realita měla co největší šanci se přiblížit našim představám.
Před našim prvním porodem jsem (asi jako každá prvorodička) neměla tušení, co mě čeká, jak to může probíhat a co vlastně chci. Tak jsem začala vyhledávat informace, ptát se a zjistila jsem, že to jde i jinak. Sepsala jsem si porodní přání pro oba porody, protože jsem si jednak chtěla ujasnit terminologii, kterou na mě v porodnici budou mluvit a taky jsem chtěla předat svá přání místnímu personálu (nakonec jsem rodila 2x v Krnově, kde v podstatě vše bylo standardem a neměla jsem potřebu jim svůj porodní plán ukazovat).
A jelikož vím, jak je někdy složité se všemi informacemi prokousat a najít nějaký přehled "co vše si mohu přát během porodu", přidávám zde ten svůj. Třeba se někomu bude hodit :)

Nikdy jsem tomu neříkala porodní plán, protože... co jde u porodu naplánovat? :D Takže pro mě to byla porodní přání.

Tak tady to je - soupis před druhým porodem:

Porod je pro nás velmi intimní záležitostí a proto si přeji, aby byl co nejméně narušován přirozený a spontánní průběh porodu a aby byl ke mně personál trpělivý.
Jsem druhorodička, první porod byl spontánní, probíhal přirozeně, trval cca 8 hodin od odtoku plodové vody a neměla jsem žádné poranění. Stejně jako na první porod, tak i nyní jsem se pečlivě připravovala masáží hráze a cvičením s Aniballem.
Během celého průběhu porodu si přeji přítomnost svého manžela a mé duly.
1. DOBA PORODNÍ
·         Nepřeji si, aby mi byla nabízena jakákoli medikace a analgezie. Pokud budu chtít, požádám o léky sama. První porod jsem zvládla bez farmakologického tišení bolesti.
·         Prosím, nenabízejte mi dirupci a umělé urychlování porodu, pokud porod bude postupovat spontánně.
·         Nepřeji si, aby mi byla zavedena kanyla preventivně. V případě komplikací a potřeby zajistit žílu, prosím o umístění kanyly do hřbetu ruky spíše než do loketní jamky.
·         Přeji si, aby monitoring CTG miminka probíhal jen v nezbytné míře, abych měla co největší možnost volného pohybu dle mého uvážení.
2. DOBA PORODNÍ
·         Přeji si, abych se mohla volně pohybovat a volit vhodné polohy, dle svého uvážení.
·         Nepřeji si, aby mi byl proveden nástřih hráze. Na porod jsem se pečlivě připravovala (masáží hráze, cvičením s Aniballem). Můj první porod se obešel bez jakéhokoli zásahu a neměla jsem žádná poranění. Pokud by se zdál nástřih nutný, vyčkejte mého souhlasu.
·         Uvítám nahřívání hráze teplým vlhkým obkladem.
·         Nechci, aby byl porod placenty urychlován farmakologicky, pokud to nebude nutně potřebné z důvodů možných rizik.
3. DOBA PORODNÍ
·         Bezprostředně po narození miminka chci, aby mi bylo položeno na tělo a aby nutné ošetření miminka bylo provedeno v této poloze.
·         Pupečník, prosím, nechte miminku dotepat. Chci, aby zkrácení pupečníku proběhlo v poloze miminka na těle matky.
·         Přeji si nerušený bonding. V případě, že to můj zdravotní stav nedovolí, přejeme si, aby byl proveden kontakt kůže na kůži miminka s tatínkem v co největší míře.
·         Přeji si nepřetržitý kontakt s dítětem a mou či manželovu přítomnost u všech následných vyšetření.
·         Chci, aby vážení a měření miminka proběhlo až po 2hod.bondingu před nástupem na oddělení šestinedělí.
PÉČE O MIMINKO
·         Nepřeji si, aby mému dítěti byl podán injekční formou vitamin K – preferuji podání orálně.
·         Chci, aby se s koupáním miminka vyčkalo, aby se mázek mohl vstřebat do pokožky.

Předem děkuji personálu za vstřícnost a respektování mých přání, tak, aby v nás porod nezanechal žádné negativní vzpomínky, ale byl pro nás krásným zážitkem, jako ten první. Věřím, že na všem podstatném se domluvíme.