6. února 2019

Dítě má vždy důvod, proč to dělá

Tahle věta mi utkvěla v hlavě. Je to mé výstražné znamení v situacích, když něco není v pořádku, když jsou děti moc ufňukané, protivné, umrčené, uječené atd. Je to můj impulz hledat příčiny a změnit to. A nebo to jen respektovat, když nechápu. Prostě tomu věřím. 
Nedávno jsem na to zapomněla.

...

Vracela jsem se s holkami domů. Doufala jsem, že Elinka během cesty usne a já budu s Adélkou koukat na pohádku a odpočívat. V žádném případě se mi nechtělo ještě na zasněžené hřiště (které se mimochodem plnilo puberťáky, kterým právě skončilo vyučování) a už vůbec jsem nechtěla tahat kočárek s panenkou od Adélky, když tlačím po zamrzlém chodníku kočár s El. 

No, na hřišti jsme se na chviličku zastavily. To, co přišlo pak bylo obrovské ždímání mé trpělivosti a klidu v duši.

Adélka najednou nemohla vézt kočárek. Nemohla ale ani chodit. Ani se držet za ruku. Nemohla se mnou mluvit a ani naslouchat. Najednou se sekla a nešlo nic. Jen křičet (a mi se chtělo křičet s ní). Absolutní zoufalost. Takovou situaci jsem s ní ještě nezažila.

Cesta domů (obvykle zvládnutá za 15minut) nám trvala hodinu a půl. Zastavovaly jsme co 10 metrů a snažily se tu situaci nějak vyřešit, ale marně. A to nemluvím o všech těch lidech kolem, kteří dokáží vyvolat nervozitu (a to se fakt vždy snažím zachovat klid a naši komunikaci, jakoby nás nikdo nepozoroval). 

Z Adélky se na tu chvíli stal můj nepřítel. Díkybohu nám šel naproti táta a já mohla na pár minutek poodejít a vydýchat ten stres. Pomohlo to a vše jsme nakonec zvládli.Vůbec jsem tu situaci nepochopila. 
Až další den, kdy se Adélka probudila s vysokou horečkou, která se jí držela tři dny a vyšplhala se až na 40,5°C. Reakce po očkování. 

Měla důvod.
Měla důvod k tomu, proč nemůže chodit, proč je najednou protivná a nepozorná. Měla naprosto pochopitelný důvod, který mi ale nedokázala vysvětlit. 
A já ho v tu chvíli zapomněla vnímat. Nemyslím si, že je vždy v našich možnostech ten důvod najít, ale pomáhá mi jen vědět, že není vše mířené proti mě. :)  

Věřme svým dětem, že nám nechtějí ubližovat, dělat naschvály a prudit. 
Věřme, že mají důvod, proč se chovají tak či onak. 

♥️