15. srpna 2018

Ach ty prdíky...

Prdíky jsou věčné téma všech maminek. Naše první holčička se neuměla první tři měsíce samostatně vykakat. Zažívali jsme proplakané večery plné trápení a vymýšlení, jak ještě ji pomoci. Nakonec se nám osvědčila kombinace několika "zásahů": 

• cvičení (nejúčinnější - viz.níže) probiotika (pro dítě i kojící matku - my používáme i u druhého miminka Lactobacily Swisskojící čaj (Weleda, Hipp - jiné už ani nepiju) tejpování (více zdenahřívání s masírováním (oblíbila jsem si Olej na masáž bříška Weledahoupání, nošení v šátku, šum moře (uklidňovací a uspávací)

Cvičení - "Rozhýbeme tvoje tělo, aby se nám vyprdělo" 

- Postupné rozhýbání střev pro podpoření peristaltiky.
- Miminko leží po celou dobu na zádech tak, aby na nás vidělo.
- Při držení, fixaci miminka nikdy netlačíme na jedno místo prstem. Naše dotyky jsou něžné, pohyb vedeme plynule. Můžeme si představit, že s miminkem tančíme :) 

1. Horní část střeva - miminko uchopíme za obě nožičky (v oblasti kotníků a lýtek), jemně odlehčíme zadeček od podložky, suneme ho po podložce a rozkýveme v bocích jako kyvadlo starých babiččiných kukaček (bod flexe - ohnutí je na bocích pod žebry).
2. Střední část střeva - obě nožičky miminka pokrčíme, fixujeme v oblasti kolen a rotujeme na strany (opisujeme kolínky pomyslný horní oblouk), bříško se rotuje v pase.
3. Spodní část střeva - jednu z nožiček pokrčíme a vytočíme do strany přes nataženou spodní nožku (tu udržíme v natažení přidržením, fixací za kolínko). Oblastí flexe je teď pánev (jedna strana pánve se zvedá nad druhou).

4. Masírování a tlačení - cílem je dostat to, co se posunulo při cvičení až dolů k zadečku ven ;) Kolínka pokrčíme a střídavě pravé a levé přitiskneme k bříšku miminka - promasírujeme. Naše oblíbené bylo kolečko - s pokrčenými nožkami opisuju kolečko ve směru hodinových ručiček přes bříško miminka a přitom zatlačím nad pupíkem a po stranách (jak to jde).
TIP, který se bude miminku líbit: zpívejte při cvičení písničky nebo říkanky! :) Naše oblíbené bylo Houpy, houpy, Vrť sa děvča, Kolo kolo mlýnský a Tluče bubeníček. 
Říkanky jsem našla u jiné maminky: 1. Rozhýbeme tohle tělo, aby se nám vyprdělo. 2. Ohýbáme nožičky, vytlačíme prdíčky. 3. Hýbeme se jako kapři, na prdění my jsme machři. 

Pokud po jednom kole cvičení nejsou slyšet pořádné pecky do plíny, opakujeme a opakujeme :) 

A na závěr miminko poprdíme na bříško a upusinkujeme tak, jak to my maminky umíme :)