29. srpna 2018

Sensory hula hoop


Když Adélka začala pivotovat (otáčet se kolem své středové osy), skládala jsem ji různé hračky okolo, abych nemusela přendávat jednu hračku podle toho, jak se točí. Později jsem narazila na tuhle vychytávku a Elince vyrobila. 

Stačí vám k tomu jen: 
- obyčejná gymnastická obruč (my máme průměr 75cm, ze Sportisima cca za 100,-) 
- provázky, stuhy, hračky...vlastně cokoli co doma najdete a dá se to na kruh obvázat, přivázat... :)
Já tam Elince přivázala pár hraček, obvázala provázek, zbytek síťky do okna, houbičky na mytí nádobí, kousek dekorační textilie z nějaké kytice, korálky... Však mrkněte a inspirujte se :)


V čem je tahle obruč perfektní? Samozřejmě v tom, že stimuluje zrak, hmat, motivuje k pohybu, rozvíjí úchopové dovednosti, stimuluje vnímání různých povrchů... ale nejen rukou, ale taky nožiček. 
Věděli jste, že nožičky mají taky úchopový reflex? (koukněte na opice) :) A že je stejně tak důležité stimulovat nohy jako ruce? Že je dobré nechávat děťátku co nejvíce nožky bez ponožek, aby cítily teplo, chlad, všechny možné povrchy, se kterými se setkají, aby se už od narození přirozeně aktivovaly všechny drobné svalečky, které později vytvoří nožní klenbu a jsou tak důležité při rozvoji chůze a správnému nastavení celého těla?.... o nožičkách více ale jindy ;) 

 No není to krása, jak se ta nožka zapojuje do pohybu, stimuluje se a aktivuje? :) Zabalená do ponožky by jistě byla hodně omezená a ochuzená o takové důležité zkušenosti!

Hmatáme, chmatáme, poznáváme svět a vlastností věcí kolem nás. Miminko získává tolik vjemů a informací, které se budou při dalším vývoji a v životě hodit ;)