29. listopadu 2018

Domácí zahrádka

Hotová zahrádka
Poslední dobou spolu s Adélkou moc rády tvoříme (škoda, že Elinka pro to nemá úplně pochopení :D). Nebývá to aktivita na jedno odpoledne, ale na několik dní, což je super, protože to v dítěti posiluje vytváření představy o posloupnosti, postupu práce a taky vědomí, že nic není tak snadné a rychlé, jak bychom si přáli ;) Ale to, že to tvoříme spolu je hodnota, pro kterou to nebudu dělat sama večer... 
Minule jsem psala článek o znovu používání věcí, které by jinak hned skončily v koši. Tady jsme toho taky využily - uřízly kousek polystyrenu, co nám přišel v balíku. Dobře se do něho píchá i když je jen bílý, ale.... když to může vypadat líp a můžeme tím trávit několik hezkých tvořivých chvil, proč toho nevyužít, že? :) 
Navíc - ono to tak trošku dává větší smysl - procvičovat jemnou motoriku třeba tím, že tvoříme zahrádku, než jen píchat špendlíky do kusu polystyrenu ;) Tohle přesně mě naučila ergoterapie (zvlášť u dětí) - stimulovat více smyslů najednou, dávat věcem příběh, smysl a přesah (samozřejmě že ten správný trénink jemné motoriky s významem a přesahem probíhá venku na zahrádce u babičky, ale to přes zimu není úplně možné a navíc - špendlíky se v hlíně dost špatně hledají :D). 
Adélka si při výrobě krásně procvičila i stříhání 
- na pruh filcu jsem nakreslila čáry, které má nastřihnout. 

Kdyby si chtěl někdo taky vyrobit, je to jednoduché: 
- kousek polystyrenu
- zelené barvy (my to zvládly i s vodovkami IKEA)
- nůžky
- zelenou plsť
- tavící pistoli
- knoflíky a ozdoby (z galanterie, papírnictví aj. kreativních obchodů)

Na samotnou hru se zahrádkou: špendlíky (čím hezčí hlavičky, tím líp), větší korálky, knoflíky různých tvarů a cokoli vás napadne nebo potkáte v obchodě. ;)