25. března 2019

Seznam věcí do porodnice

Dělala jsem si tak pořádek ve složkách a našla jsem seznam věcí do porodnice, který jsem si vypisovala před 1. porodem z různých zdrojů, ale taky upravovala před 2. porodem podle sebe :)
Tak ho dávám k dispozici (i s malými vysvětlivkami pro prvorodičky). 

Pro maminku:
- doklady (občanka, kartička pojišťovny, těhotenský průkaz, oddací list)
- hygienické potřeby (sprchový gel s měsíčkem (protože novorozenec by měl cítit především maminku a ne chemii...) a gel na intimní hygienu (s dubovou kůrou pro podporu hojení) (Herbalon), toaletní papír (ne ve všech porodnicích ho pečlivě doplňují) a 2 ručníky červené (pro moji psychickou pohodu jsem ty tmavě červené opravdu potřebovala) 
- síťové kalhotky (žádná sexy krajka no, ale poslouží dobře)
- vložky denní a noční
- kojící podprsenka
- tampony do podprsenky (kdyby se toho mlíčka udělalo až příliš) 
- mast na bradavky (z čistého lanolinu, bez chemie, takže se nemusí před kojením umývat: Purelan - drahá verze nebo z drogerie dm - o dost levnější a stejně dobrá) 
- oblečení: kojící noční košile, župan, oblečení na cestu domů
- přezůvky
- čaj pro kojící (fajn na podporu laktace v prvních dnech, moje top je Weleda a Hipp, i když existuje spoustu levnějších variant, v tomhle se podle mě vyplatí investovat do kvality) 
- kojící polštář (poprvé jsem ho neměla a byl to boj se všemi polštáři, co jsem našla... podruhé mi moooc pomohl k pohodlí při dlouhém kojení - jakože je to kojení na začátku faaakt dlouhé. Já nedám dopustit na tento s dutým vláknem, perfektně sedící kolem pasu Motherhood)

K porodu: 
- svačinka (nikdy nevíte, jak dlouho budete rodit... perfektní první pomoc jsou přesnídávky v kapsičce, které prostě jen vycucnete), je taky fajn přibalit svačinku i pro tatínka ;)
- pití bez bublinek (maliníkový čaj),
- hroznový cukr nebo čokoláda (prostě rychlé doplnění energie),
- červená deka na bonding (my měli svou),
- Bachovy krizové kapky (měla jsem je připravené jako první pomoc, kdybych byla na dně, ale naštěstí jsem je nepotřebovala...to až po příchodu z porodnice domů).

Pro miminko:
- jednorázové pleny s výkrojem na pupíček
- látkové pleny 5ks (jako podložka při přebalování miminka apod.)
- vlhčené ubrousky
- oblečení (u 1.dítěte jsem nechtěla dělat scény, tak jsme využívali to porodnické (košilka a veliké dupačky na knoflíky), bylo to dost nepraktické... tak po 2. jsem si nabalila praktické zapínací overaly velikosti 50 (jo, ta velikost, co mi všichni říkali, že je zbytečná...věřte mi, velikost 56 byla fakt veliká) 
- vlastní zavinovačku (já teda nedám dopustit na péřovou..., ty v porodnici nám vůbec neseděly a neplnily svou funkci)