14. března 2019

Příprava na grafomotoriku bez tužky a papíru ;)Grafomotorika (psaní a kreslení) je bezpochyby důležitá dovednost každého z nás.
Děti se o tužku a kreslení začnou zajímat poměrně brzy (už kolem 1 roku), i když tužku drží zatím jen křečovitě v dlani a "čmárají" celou horní končetinou až od ramene (ale řekla bych, že často kreslí celým tělem včetně trupu a palečků na nožkách :D ). Po 2. roce se dítě naučí držet tužku třemi prsty a kreslí čáry i kroužky. Kolem 3. roku už zvládá nakreslit postavu "hlavonožce" a postupně i jednoduché geometrické tvary (čtverec, trojúhelník). Po 4. roce postavě přikresluje i trup a končetiny. Do začátku školního roku zvládne dítě nakreslit postavu se všemi částmi a kreslí více detailněji.

Ale samozřejmě, jako se vším, je to individuální. ;) 

Podpořit rozvoj dovedností důležitých pro grafomotoriku můžete s dětmi i bez použití tužky ;) Třeba aktivitami s pinzetou.

Dítě trénuje: 
✍️ správný tříprstový úchop 
🖐️ sílu v prstech pro udržení předmětu
👌 zacílení pohybu
👀 koordinaci oko-ruka 
🧠 pozornost a trpělivost 

Začněte s většími, lehkými a nekluzkými předměty (např.plstěné bambulky), které dítě uchopuje do větší pinzety a vkládá do většího otvoru (třeba jen do misky, krabičky). Postupně vše zmenšujte, až bude dítě zvládat uchopovat např.korálky kosmetickou pinzetou. ;) 

Aby takové aktivity bavily, využijte třeba formičky na led, třídění či přiřazování barev, vyrobte si originální zvířátko, které budete "krmit", vytvářejte obrázky, mozaiky...  Cokoli vás napadne a nebo se nechte inspirovat námi :)


DIY ptáček ke vhazování:Bude bavit i malé děti cca od 9m ;-)


Třídění barevných bambulek do 
formičky na led:Přiřazování barev:


Tvoření obrázku z čočky: